LJEKOVITO BILJE SAVJETI

KARCINOM JAJNIKA – LJUTO ULJE ZAUSTAVLJA ŠIRENJE RAKA

Podijelite sa prijateljima

Bolesti je najlakše stati na put ako se otkrije u ranoj fazi – zato ne zanemarujte čak ni naizgled bezazlene simptome, a kao dopunu terapiji koristite preparate na bazi ljekovitog bilja.

Karcinom jajnika poznat je kao tihi ubojica, s obzirom na to da se u početku ne odaje nikakvim simptomima, a ukoliko se oni i pojave, pacijentice ih ne shvaćaju previše ozbiljno.

To mogu biti osjećaj nadutosti i napetosti u trbuhu, vjetrovi, dispepsija, povraćanje, žgaravica, česta potreba za mokrenjem i brz osjećaj sitosti. Također, može doći do neobjašnjivog gubitka ili povećanja tjelesne težine.

Tu su još umor i tromost, smetnje s mokraćnim kanalom (primjerice, nevoljno otjecanje mokraće), a kod četvrtine oboljelih žena javljaju se bol i nelagoda kod spolnog odnosa i nepravilno menstrualno krvarenje.

Kasnije se mogu osjećati bolovi u zdjelici, oticanje trbuha uslijed nakupljanja tekućine u trbušnoj šupljini, a može doći i do hormonalnih poremećaja. Kad dođe do tegoba, bolest je, kaže statistika, najčešće već u trećem, od ukupno četiri stadija – širi se vrlo brzo i obično zahvaća i jetru i pluća.

Kao i u slučaju drugih vrsta raka, rana dijagnoza od presudne je važnosti za uspješnost liječenja. Zato treba ići na preventivne preglede, koji podrazumijevaju ultrazvučnu kontrolu jajnika, a po potrebi i analize krvi.

Pritom, treba imati na umu da papa test ne otkriva malignu bolest jajnika, već samo promjene na vratu maternice. Stoga njegov rezultat ne treba tumačiti kao potvrdu potpunog ginekološkog zdravlja.

Sumnja na rak jajnika može se otkriti ultrazvukom, a dijagnostička obrada uključuje još CT ili MR i mjerenje tumorskih biljega. Na kraju se radi histološki pregled, dok se stadij određuje prilikom operacije.

Liječenje se sastoji u histerektomiji, odstranjenju jajnika i zahvaćenog tkiva te kemoterapijom. Ovaj oblik raka učestaliji je u razvijenijim zemljama i većinom pogađa žene u perimenopauzi i postmenopauzi.

KAKO SE LIJEČI

Osim što ne treba zanemariti genetsku predispoziciju, važno je znati da su raku jajnika izloženije žene koje nisu rađale ili su se liječile od steriliteta. Isto vrijedi i za pripadnice ljepšeg spola koje su kasno postale majke ili su kasno ušle u menopauzu.

Dodatni faktori rizika su slučajevi karcinoma jajnika, dojke ili debelog crijeva u obitelji. Liječenje raka jajnika ovisi o stadiju bolesti, ali najčešće se kombiniraju kirurški zahvat i kemoterapija. Operaciju rade ginekolozi-onkolozi u suradnji s abdominalnim kirurzima. S druge strane, širenje maligne bolesti može se spriječiti zdravom prehranom, ali i preparatima na bazi ljekovitog bilja, koje možete koristiti nakon obaveznog savjetovanja s liječnikom.

LJUTI LIJEK

Kapsaicin, sastojak iz crvenih ljutih papričica, može biti odličan saveznik u borbi protiv različitih vrsta raka, uključujući maligne bolesti prostate i jajnika, a iskusni pobornici lijekova iz prirode savjetuju da ljute saveznike kombinirate s maslinovim uljem ili onim od lanenog sjemena.

Kako napraviti ulje:

Sitno nasjeckajte 1 kg crvenih ljutih papričica, zajedno sa sjemenkama. Stavite ih u staklenku zapremnine 1,5 l, a potom u nju do vrha ulijte biljno, obavezno hladnoprešano ulje (najbolje maslinovo).

Zatvorite posudu i ostavite da odstoji deset dana na mračnom i hladnom mjestu, uz svakodnevno mućkanje. Zatim procijedite i uzimajte pet puta dnevno po jednu žličicu pola sata prije obroka. Nakon uzimanja preparata možete popiti malo mlijeka ili jogurta kako biste ublažili oštar okus.

MOĆNI TRIO: BAZGA, KOPRIVA I MED

Ovaj gotovo čudotvorni eliksir koji, prema tvrdnjama ruskih fitoterapeuta, sprečava napredovanje karcinoma dobit ćete ako pomiješate bazgu, koprivu i med.

Priprema preparata: Dobro promiješajte jednake količine meda, svježe cijeđenog soka od bazginih bobica i samljevenog lista koprive. Lijek čuvajte u hladnjaku i uzimajte triput dnevno po jednu žlicu pola sata prije obroka.

S druge strane, med se može koristiti i u kombinaciji s đumbirom, koji također ima antikancerogeno djelovanje, zbog čega se preporučuje da njegov korijen obavezno uvrstite u prehranu. 

Priprema lijeka:

Dobro promiješajte 450 g meda i 2 veća sitno naribana komada đumbirovog korijena. Preparat čuvajte u hladnjaku i uzimajte po jednu žlicu dva-tri puta na dan.

SNAGA STOLISNIKA I NEVENA

Prema saznanjima i iskustvu čuvene travarke Marie Treben, mješavina stolisnika i nevena može spriječiti razvoj karcinoma. Drugi fitoterapeuti također koriste stolisnik kao jedan od glavnih sastojaka u borbi protiv raka jajnika.

Recept 1:

Pomiješajte jednake količine nevena i stolisnika pa 8 žlica ove mješavine prelijte s 21 kipuće vode. Ostavite da odstoji dvadeset minuta pa procijedite. Svu tekućinu popijte tijekom dana u gutljajima. Na isti način može se pripremiti i koristiti čajna mješavina od nevena, stolisnika i koprive, u omjeru 3:1:1 (300 g nevena, po 100 g stolisnika i koprive). Za koju god kombinaciju da se odlučite, u čaju razblažite tri velike žlice švedske grenčice. 

Recept 2:

Pomiješajte po 100 g stolisnika, korijena čvorastog strupnika, cvijeta kamilice i trave ruse. Tome dodajte po 50 g kokotca i korijena omana. Dvije žlice mješavine prelijte sa 5 dl kipuće vode i ostavite poklopljeno da odstoji jedan sat, pa procijedite. Pijte pet puta dnevno po 1 dl čaja.

NASTAVAK NA STRANI 2…