SAVJETI

EVO KAKO POMERANJE SATA UTIČE NA NAŠ ORGANIZAM: DOKTORKA OBJAŠNJAVA KOJE SVE POSLEDICE OSTAVLJA PO ZDRAVLJE

Podijelite sa prijateljima

U noći između subote i nedelje počinje zimsko računanje vreme, a to ima i te kakav uticaj na naše zdravlje.

Naše telo i mozak osećaju svako pomeranje sata na veoma izražen način, pa ako osetite neku od tegobe o kojima bude reči u tekstu znajte da je za to krivo pomeranje sata.

Naše telo i mozak reaguju na nivo dnevnog svetla. U toku noći se luči hormon melatonin koji utiče na sve fiziološke procese u organizmu. Tokom dana se povećano luči hormon serotonin, poznat kao hormon sreće, koji takođe podstiče rad organizma. Pomeranjem vremena, ovi procesi se remete.

“Menjanjem vremena se poremeti bioritam koji reguliše celokupne funkcije tela. Da bi se bioritam nivelisao i vratio u normalu potrebno je izvesno vreme. Tegobe i promene u zdravstvenom stanju uzrokovane promenom satnice su potvrđene na ispitanicima koji imaju zdravstvene probleme”, rekla je za B92 doktorka Radmila Šehić.

Sat se pomera dva puta godišnje zbog letnjeg i zimskog računanja vremena. Tegobe najčešće osete ljudi koji imaju neko hronično oboljenje i deca jer njima treba mnogo više sna.

“Najčešće se javlja poremećaj sna, dnevna pospanost, gubitak koncentracije, glavobolja, osećaj preskakanja srca, malaksalost, razdražljivost i značajan pad raspoloženja. 

Znamo da sada pada mrak već oko 17 časova, a leti je to tek oko 20 časova, a gubitak dnevnog svetla utiče na mentalno stanje u smislu usporenosti, gubitka volje što posledično utiče na celokupno zdravstveno stanje“, dodaje doktorka Šehić.

Odrasloj osobi je potrebno 7 do 8 sati kvalitetnog sna, a poremećajem i promenom ritma dosta toga se u organizmu poremeti.

Kako bismo se što bolje navikli na promenu i pomogli našem organizmu kod tegoba, doktorka savetuje da smanjimo dnevne obaveze koliko god je to moguće. Umirite vaš organizam i ne opterećujte se dodatnim dnevnim aktivnostima pored radnog vremena i posla koji morate da radite.

“Prilagodite ishranu jer se sada manje krećemo. Pomozite sebi tako što ćete unositi voće i povrće i laganu hranu koja će lako da se vari i da vam ne opterećuje organizam. Savetujem i unošenje sokova koji će vam pomoći da se celo telo na neki način ispira i štiti“, savetuje doktorka Šehić.

Pored toga, dodaje da je najvažnije da se dobro organizujete kada je u pitanju odmor. Prilagodite san tako da spavate 7 do 8 sati i ranije idite na spavanje. Eliminišite izvore buke i nepotrebnog svetla kako vam ne bi prekidali san.

Prilagođavanje ne traje dugo i kada se organizam navikne on bez problema nastavlja dalje da funkcioniše.

izvor: stil