Francuska je počela sa ublažavanjem mera protiv korona virusa. Ukinuće rad od kuće, dozvoliti rad noćnim klubovima i suspendovati kovid propusnice… Od sledeće nedelje ni građani u Engleske više neće biti u obavezi da nose maske, niti da rade od kuće… Španija najavljuje da će koronavirus tretirati kao grip
Istovremeno, Austrija je naredila obaveznu vakcinaciju, u Grčkoj je to odavno obaveza, kao i u nizu drugih država…
Francuska namerava da kroz peti talas pandemije prođe sa što manje epidemioloških mera u odnosu na prethodne talase.
Vlada premijera Žana Kasteksa odlučila je da dozvoli rad noćnim klubovima od 16. februara. Odluka o kovid propusnicama mogla da bude suspendovana ukoliko se epidemiološka situacija u zemlji značajno poboljša.
Istovremeno, Francuska ruši rekorde kad je reč o broju zaraženih. Tako je u utorak potvrđeno rekordnih 464.769 novozaraženih, a sedmodnevni prosečan broj novoinficiranih premašio je rekordnih 320.000, prenosi Rojters.
Slično se ponaša i Velika Britanija. Od sledeće nedelje građani u Engleskoj više neće biti u obavezi da nose maske, niti da rade od kuće, izjavio je britanski premijer Boris Džonson.
Džonson je u Parlamentu poručio da će vlada definisati dugoročnu strategiju za život sa korona virusom i rekao da bi građani trebalo da budu oprezni tokom poslednjih nedelja zime, jer pandemija još nije gotova, prenosi BBC.
On je rekao i da omikron soj “nije blaga bolest za sve, pogotovo ne za one koji su nevakcinisani”.
Takođe je najavio i ukidanje pravila o obaveznom nošenju maski za lice za srednjoškolce u učionicama, u gradskom prevozu i u prodavnicama.
Na snazi će, kako se navodi, i dalje ostati odredba da maske budu obavezne za ulazak na određena mesta.
BBC navodi da tzv. plan B koji stupa na snagu 27. januara, sadrži i odredbu da u firmama više neće biti neophodne kovid propusnice.
Mere ograničenja koje se odnose na staračke domove biće takođe ublažene, a detalji će naknadno biti objavljeni.
Na snazi ostaje obaveza da da svi koji su pozitivni na korona virus moraju da idu u samoizolaciju.
S druge strane, Španija je već smanjila period neophodne izolacije, pa sada razmatraju da koronavirus (covid-19) počnu da tretiraju kao grip.
Razlog zbog čega Španci razmišljaju o promeni pristupa je drastičan pad stope smrtnosti nakon infekcije virusom SARS-CoV-2. Predlog španskog premijera je da se napusti sistem detaljnog praćenja novih zaraženih i njihovih kontakata te da se primenjuje monitoring kao u slučaju gripa.
Pitanje je, međutim, da li se ležernije epidemiološke mere mogu primeniti u grupi epidemiološki neuspešnih članica EU, među kojima je u zadnjem talasu i Hrvatska.
Austrijski parlament je, posle višesatne burne debate, usvojio zakon kojim se uvodi opšta obavezna vakcinacija protiv korona virusa i stupiće na snagu početkom februara.
Odluka o obaveznoj vakcinaciji punoletnoh građana doneta je velikom većinom. Od 170 predatih glasova, 137 poslanika je glasalo “za”, a 33 “protiv” zakona.
Inače 13 poslanika, gotovo iz svih parlamentarnih stranaka, iz protesta protiv obavezne vakcinacije, ili bolesti, nije prisustvovalo sednici.
Izvor: Informer