Vreme je spektakularnog cvetanja hrizantema, koje kod nas zovu i jesenje ruže. Ima ih u svim bojama duge, različitih oblika i veličina cvetova. Najčešće su ljubičaste, crvene, narandžaste, bele, roze ili žute boje. Pupoljci se pojavljuju krajem leta i nastavljaju da se razvijaju i cvetaju do pozne jeseni, neke i do zime.
Posađene u bašti mogu da formiraju prave šarene tepihe. U ovo doba godine treba uzeti biljke koje su već formirale korenje. Iako su lepše kada su okićene cvetovima, bolje je da u jesen uzmete biljku kojoj su tek krenuli pupoljci. Tako ćete duže uživati u njihovoj lepoti. Zahvaljujući jarkim bojama hrizantema koje unose vedrinu u sumorne boje jeseni, terase i bašte još dugo mogu da budu mesto za uživanje.
Da lepo cvetaju i dugo traju
Oblici i veličine cvetova su toliko raznoliki da osim boja možete da kombinujete i različite vrste hrizantema, što će lepo izgledati. Da bi što duže trajale i lepo cvetale, imajte na umu nekoliko stvari.
* Ukoliko hrizanteme presađujete iz saksija u baštu, obavezno to uradite pre prvog mraza.
* Mesto sadnje treba da ima oko šest sati sunca dnevno i dobro drenirano tlo.
* Presadite biljku u vlažnu, ali dobro dreniranu zemlju. Ako je zemlja u bašti tvrda, suva i glinovita, dodajte joj kompost ili tresetnu mahovinu.
* Hrizantemama koje ostavljate u kupljenoj saksiji ili ih presađujete u veću obavezno dodajte đubrivo za cvetnice.
* Najduže će cvetati ako ih posadite na suncu. Tako će se javljati više novih pupoljaka. Biće lepe i u senci, ali će se slabije razvijati i kraće cvetati.
* Tek presađene često zalivajte i ne dopustite da se zemlja potpuno osuši. Kasnije ih zalivajte jednom nedeljno, tek toliko da zemlja bude blago vlažna.
* Ako donji listovi dobiju smeđu boju, a cvetovi počnu da opadaju, to je znak da ne zalivate dovoljno.
* Ako ih zaštitite od zimskih mrazeva, hrizanteme će lepo dočekati proleće i nastaviti da rastu.
Hrizanteme se lepo kombinuju sa perenama ili ukrasnim travama bilo koju boju da izaberete.
IZVOR: NAJZENA