Ako ste ljubitelj cveća, a niste puno stručni i nemate volje da se preterano posvećujete bašti, predstavljamo vam fenomenalnu i prelepu cvetnu biljku – pustinjsku ružu!
Reč je o biljki niskog rasta i čvrstih stabljika, koja raste kao puzavica, a za vreme cvetanja ukrasiće vašu baštu mnoštvom cvetića najlepših boja. Ono što je od svega najbolje jeste što se veoma lako uzgaja i uspeva čak i u zemlji lošeg kvaliteta!
Cveta od proleća do kasne jeseni, čak i ne traži puno vode, pa nema šanse da vam ne uspe!
Jedino na šta treba paziti jeste da pustinjsku ružu posadite na sunčano mesto u bašti, gde će dobijati šest ili više sati direktnog sunca. Vrućina joj ne smeta. Uspeće i u hladovini ili polusenci, ali davaće znatno manje cvetova.
Sadnja pustinjske ruže
Biljku posadite u malo širu rupu, iste dubine na kojoj je bila i u saksiji u kojoj ste doneli rasad.
Nakon sadnje je odmah zalijte, a narednih nekoliko meseci zalivajte je samo u periodima kada kiša ne pada nekoliko nedelja.
Ne voli preteranu vlažnost – zbog viška vode može da počne da truli, pa ne smete da preterujete sa zalivanjem. Najviše voli peskovito ili dobro drenirano tlo.
Pustinjsku ružu možete da sadite i u saksijama – biće najlepši ukras terase.
Širi se sama – u prvoj godini se udvostruči. S razlogom je zovu cvetni tepih! Idealna je za prednje ivice bašte jer je niska (oko 6 do 10 cm).
Kako sačuvati pustinjsku ružu za sledeću godinu
Ova biljka pripada trajnicama. Na jesen je treba pustiti da se malo osuši, kako bi se stvrdnula i pripremila za hladno zimsko vreme.
Izvor: Stil