Jedan od istaknutijih svetskih naučnika Piter Hotez akcentovao je da je razumevanje o poreklu pandemije Kovida-19 presudno pitanje za budućnost javnog zdravlja u svetu.
“Biće i Kovida-26 i Kovida-32, osim ukoliko ne shvatimo tačno poreklo Kovida-19”, rekao je u nedelju ovaj profesor pedijatrije i molekularne virusologije i mikrobiologije na Univerzitetu Baylor, prenosi “Business Insider”.
Hotezov apel na punu istragu je poslednji u nizu među stručnjacima i političarima, a ponovo su probuđeni stari duhovi, odnosno teorija o tome da je virus procurio iz laboratorije u Vuhanu.
Čak je i glavni američki epidemiolog Entoni Fauči izjavio da nije više u potpunosti uveren u to da je korona virus nastao prirodno.
Od marta ove godine objavljeno je nekoliko izveštaja zbog kojih su stručnjaci pozivali na dalje istraživanje porekla virusa. Bivši direktor američkog Centra za kontrolu i prevemciju bolesti Robert Redfild rekao je za CNN u martu da veruje da je korona virus slučajno potekao sa Instituta za virusologiju u Vuhanu.
U aprilu je tim SZO proveo mesec dana u Vuhanu istražujući poreklo virusa, no doneli su zaključak da je curenje virusa iz laboratorije “krajnje neverovatna opcija”. S druge strane, istraživači nisu pristupili kineskoj laboratoriji i nisu dobili sve potrebne podatke.
Ovog meseca “The Wall Street Journal” objavio je da su se tri istraživača razbolela i hospitlaizovana su sa simptomima korona virusa još u novembru 2019, mesec dana pre nego što je Kina prijavila prvi slučaj.
Američki predsednik Džo Bajden prošle nedelje otkrio je da je zatražio od obaveštajne zajednice da “dupliraju napore kako bi prikupili i analizirali informacije koje će nas približiti konačnom zaključku”.
Hotez je, međutim, rekao kako ne smatra da bi istraga obaveštajne zajednice bila od velike pomoći.
Lično smatram da smo gurali obaveštajnu liniju koliko god smo mogli. Ono što moramo da uradimo jeste da istražimo izbijanje epidemije. U pokrajini Hubei potreban nam je tim naučnika, epidemiologa, virusologa i ekologa specijalizovanih za šišmiše tokom šest meseci do godinu dana da konačno utvrde poreklo pandemije”, rekao je.
Kina je više puta negirala tvrdnje da je virus poreklom iz njihove laboratorije i odbila je da učestuje u međunarodnim istragama.
Izvor: zena.blic.rs