Skip to content

PRESLANA HRANA UNIŠTIĆE BUBREGE: Kako SMANJITI TALOŽENJE SOLI U TELU

    Podijelite sa prijateljima

    Natrijum jeste neophodan, ali skraćuje život ako se nataloži u organizmu. Veoma je važno da na vreme smanjite unos soli i sačuvate svoje zdravlje, a kako objašnjava nam doktorka Ljiljana Trajković Pavlović

    Natrijum pomaže opuštanju i kontrakciji mišića, reguliše nervne impulse i balansira minerale i vodu, a količina soli koja nam je potrebna već je prisutna u namirnicama koje se koriste u ishrani.

    Koliko soli vam je dnevno potrebno, a šta je previše, koji su dugoročni efekti unosa većih količina i kako sebi možete da pomognete jer simptomi nisu nimalo bezazleni i ostavljaju velike posledice na organizam, pre svega na kardiovaskularni sistem, za Stil govori prof. dr Ljiljana Trajković Pavlović.

    Naš organizam ima veliki kapacitet da u dužem vremenskom periodu reguliše bilans natrijuma (soli) u organizmu, ali vremenom se to menja.

    Najčešće se javlja povišen krvni pritisak, koji oštećuje krvne sudove, slabi rad srca, a ako već imate hipertenziju – može doći do pucanja krvnih sudova, najčešće u mozgu i pojave šloga.

    Koliko smo bolesni?

    – Kardiovaskularne bolesti (KVB) u Srbiji, kao i u većini zemalja sveta, jesu vodeći uzrok smtnosti (više od 50%). To ne bi bio problem sam po sebi da one nisu istovremeno i vodeći uzrok prevremene smrtnosti i onesposobljenosti.

    Naime, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku očekivano trajanje života u Srbiji je 75godina (78 za žene, 72 za muškarace), što je niže od evropskog proseka koji iznosi 81 godinu.

    To znači da se za svaku osobu koja u Srbiji umre ili je fizički ili mentalno onesposobljena pre 75.godine smatra da je to prerana smrt, odnosno onesposobljenost. Jedan od razloga je svakako i preteran unos soli.

    Da li uz srce, mozak i krvne sudove stradaju i drugi organi?

    – Jedan od vrlo značajnih faktora rizika za razvoj KVB je visok krvni pritisa. U Srbiji 46 odsto odraslih ima povišen pritisak. Na visinu pritiska jedne osobe utiču brojni činioci, ali utvrđeno je da je prosečna vrednost srazmerna prosečnom dnevnom unosu kuhinjske soli.

    POPULARNO:  DOMAĆI MAJONEZ OD ORAHA: ZDRAV, A PREUKUSAN NAMAZ

    Ta povezanosti je linearna, direktno proporcionalna ako je prosečna vrednost unosa soli veća od 5g/dan. Inače, promena krvnog pritiska se dešava kroz bubrege.

    Previše soli otežava im da se otarase tečnosti koja organizmu nije potrebna. Kao rezultat, pritisak raste, stradaju bubrezi, ali i drugi organi.

    Koliko soli nam je potrebno, a šta je previše?

    – Zdravim odraslim osobama preporučuje se dnevni unos do 5g. U industrijski razvijenim zemaljama unosi se do 10g natrijumhlorida dnevno, dok stanovništvo zemalja u razvoju unosi preko 15g. U Srbiji prosečan dnevni unos soli je u fazi ispitivanja, ali preliminarni rezultati pokazuju da iznosi od 12-14g!

    Da li na gornju vrednost prihvatljivog dnevnog unosa soli mogu uticati i neki posebni činioci?

    – Mogu. To je, pre svega, osetljivost organizma na unos soli. Iako je genetska predispozicija bitna za odgovor organizma na povećan unos soli, procenat osetljivih osoba povećava se sa godinama života, sa povećanjem telesna mase i prisustvom nekih oboljenja kao što su oboljenja bubrega i dijabetes.

    Osobama koje imaju oslabljen rad srca ili bubrega preporučuje se manji unos soli, što se postiže u dogovoru sa svojim doktorom.

    Da li preporučujete zamene za so, treba li da ih koriste ovi pacijenti?

    – Sa svojim doktorom se mora postići dogovor oko eventualnog korišćenja zamena za kuhinjsku so. Određeni proizvodi zamena za kuhinjsku so sadrže kalijum koji, ako se unese u prevelikoj količini, može kod određnih oboljenja da dovede do daljeg pogoršanja, pa i smrtnog ishoda.

    Koje namirnice doprinose najmanjem, a koje najvišem unosu soli?

    – Prirodan sadržaj soli (natrijuma) u ukupnom dnevnom unosu učestvuje sa 10 -15 odsto, količina koja se doda u toku pripreme i u toku obeda učestvuje sa 15-20 odsto, a najveća količina soli, oko 65-80 odsto, poreklom je iz industrijski proizvedene hrane.

    NASTAVAK NA STRANI 2…

    Pages: 1 2