Virusi vrebaju sa svih strana, a doktor Borislav Kamenov otkriva šta raditi kada temperatura ne spada i kako izlečiti virus.
Sezona virusa uveliko vreba, a tom prilikom trudimo se da ojačamo imunitet, kako bi organizam držali pod kontrolom, a samim tim izbegli opasnost od potencijalnih bolesti.
Unos vitamnina, suplementacije, minerala i probiotika trebalo bi da bude svakodnevna rutina, a ne samo kada se razbolimo. Profesor dr Borislav Kamenov govorio je za eKliniku i otkrio šta raditi u situacijama kada virus ne prolazi, kao i na koji način treba unositi vitamine.
“Sigurno da virus ima značajnu ulogu u definisanju kliničke slike, to nikako ne smemo da zanemarimo.”, rekao je za portal eKlinika imunolog Borislav Kamenov i dodao:
“Sa druge strane, postoji i ona strana našeg mentaliteta koja se “radije” leči antibioticima, nego da učini bilo šta da spreči stanje ili prevenira ga. Međutim, kada su u pitanju virusi, ne ostaje nam baš previše opcija za lečenje.
Tu se i krije odgovor na vaše pitanje koliko će trajati virusna infekcija, ali i pravilo prevencije teških kliničkih slika: da, “pita se” virus, ali se u višem procentu pita naš organizam, odnosno to kakvo je stanje našeg imuniteta”
Veliku ulogu u regulisanju imunog sistema ima vitamin D
Doktor je istakao da unos vitamina treba da bude naša rutina, a ne nešto što ćemo raditi samo kada nam je loše. Takođe, vitamin D je jedan od najznačajnijih, te redovno treba kontrolisati da li ga imamo dovoljno u organizmu.
“Živimo u vreme velikih zagađenja. Prete nam iz vazduha, hrane, vode. A kada je naše telo izloženo raznim otrovima, zalihe ovog vitamina se u telu troše. Uz neke dobre životne navike, vitamin D je moćan saveznik u “resetovanju” našeg imunog sistema. Organizam efikasnije ubija viruse i spremniji je da izbegne burnu reakciju tela na infekciju, koja takođe može da ostavi posledice. To ne može da se uradi odjednom, i “na dugme”. Ali, može da se napravi priprema, da se održava i snaži. Samo tada ćemo se bolje i odbraniti”, objasnio je imunolog.
Šta kada je temperatura visoka i ne spada
“U redu je sačekati nekoliko dana uz uobičajene načine za snižavanje temperature. Ali, nikako ne treba odmah, na svoju ruku posebno, uzeti antibiotike. Dobro je neke stvari proveriti kroz krvnu sliku i to se radi u dogovoru sa lekarom. Ako antibiotik treba da se uzme, to će reći lekar, nakon provere. Možda su nam potrebni samo vitamini. Možda je zaista virus, kod koga antibiotici nemaju dejstvo, ali mogu da imaju neželjene efekte.”, istakao je doktor.
Takođe, jedna od osnovnih stvari na koju treba da obratimo pažnju je ishrana kroz koju organizmu treba da obezbedimo dovoljnu količinu vitamina i minerala.
“Ishrana je veoma značajna, kroz nju prvenstveno unosimo neophodne minerale i vitamine koji će nam pomoći da brže ozdravimo. Poznato je da kompletna priča o imunitetu polazi od creva. Pazite na hranu, uzimajte probiotike. Ukoliko je neko često bolestan, a ide u okruženje gde se zna da je velika koncentracija virusa, u redu je zaštititi se maskom”, savetuje u razgovoru za eKlinika portal prof.dr Borislav Kamenov, doktor medicinskih nauka iz oblasti imunologije i eksperimentalne hematologije.
Izvor: eKlinika