Mesto sa baštenskim nameštajem je omiljeni kutak za odmor tokom leta. Bilo da je reč o velikoj garnituri, jednoj fotelji ili ligeštulu koji se samo sezonski koristi, proizvođači savetuju kako da ga održavate da bi vam potrajao
Bez obzira na materijal od kog je napravljen, prvo ga treba prebrisati pamučnom krpom natopljenom običnom sapunicom, a potom zaštititi i ispolirati da vam odmor bude što prijatniji.
NAMEŠTAJ OD TVRDOG DRVETA
To su najčešće komadi od hrasta, bukve, oraha i tikovine. Ako je na suncu, može da izbledi, dok na kiši dobija pukotine. U prodavnici za baštenski nameštaj kupite specijalno ulje za nameštaj od tvrdog drveta. Nanesite ga četkom, krpom ili valjkom i sačekajte 20 minuta da upije. Kad drvo prestane da upija ulje, višak otklonite čistom upijajućom krpom. Na kraju ga mekom krpom izglancajte da dobije sjaj.
RATAN GARNITURE
prirodni i veštački ratan ne samo što je lep već je veoma jak i fleksibilan materijal, dobro podnosi variranje temperatura i vlažnosti. Sintetički poliratan dovoljno je da operete i osušite, a s prirodnim ratanom od tropskih biljaka morate da budete oprezniji. Čistite ga usisivačem i dobro oceđenom vlažnom krpom.
TRSKA I BAMBUS
Mana mu je što se brzo deformiše od upotrebe ili od vlage. Operite nameštaj mekim četkama, a kada se potpuno osuši, možete da ga zaštite lakom za drvo. Ne sijaju previše, daju utisak prirodnosti, ali se postupak mora ponavljati svake godine.
NAMEŠTAJ OD ALUMINIJUMA
Najbolje je posle pranja pomešati jednaku količinu sirćeta i vode kako bi se napravio rastvor za čišćenje mrlja nastalih prirodnim ili veštačkim putem. Dobro je da pritom koristite žičani deo sunđera kojim se ribaju metalni delovi. Nakon dobrog sušenja postoje i paste za poliranje, a poslužiće i sredstvo za poliranje automobila za izuzetan sjaj.
KOVANO GVOŽĐE
Postojan materijal, prelepo izgleda u baštama, ali je sklon rđi i koroziji. Ako ga niste dobro čuvali tokom zime, moraćete da ga prvo išmirglate na mestima gde se pojavila rđa. Nakon toga treba naneti zaštitni sloj i na kraju najmanje dva sloja trajne boje emajla. Premazi treba da budu tanki, a nakon bojenja preporučuje se vosak za gvožđe. Doprineće da nameštaj manje skuplja prašinu i prljavštinu.
PLASTIČNI NAMEŠTAJ
Najjeftiniji je i najlakše se i održava. Lagan je, lako se pere. Čime god da ga perete, nećete pogrešiti.
Izvor: informer.rs